Eesti keeles По русски English


eXTReMe Tracker

   Kennel >> Suur šnautser >> Tõug
 
 
Tõug
STANDART

Kodumaa: Saksamaa
Kasutusala: teenistus- ja seltsikoer
Grupikuuluvus: FCI , rühm 2, alarühm 1, töökatsetega.
Lühike tõuajalugu: Esialgselt kasutati suuršnautserit Lõuna-Saksamaal karjakoerana.Sajandivahetusel mõistsid aretajad, et tal on eeskujulikud töövõimed ja väga hinnalised isloomujooned. Aastast 1913 on ta kirjeldus tõuraamatus, ning aastast 1925 tunnustati teda ametlikult kui teenistuskoera.
Üldmulje: suur, tugev, pigem jässakas kui sihvakas. Šnautseri suurendatud, võimas kujutis. Kartmatu koer, kes on valmis kaitseks ning kelle välimus tekitab austust.
Tähtsad proportsioonid: Ruutjas keha, s.t. turja kõrgus võrdub peaaegu keha pikkusega. Pea pikkus (mõõdetud ninaosast kuklani) on võrdne umbes poole selja pikkusega (turjast sabajuureni).
Iseloom: Tüüpilised iseloomujooned sellele koerale on heatujulisus, tasakaalukus ja ta kõigutamatu truudus oma peremehele. Tema haistmismeel on ülihästi arenenud, ta on intelligentne, kergesti dresseeritav, tugev, kiire ning vastupidav ilmastiku ja haiguste suhtes. Tema kaasasündinud enesekindlus ning võime taluda stressi teevad suuršnautserist sobiva koera nii seltsiliseks kui ka teenistuseks.

Pea
Kolju: tugev, pikk - ilma märkimisväärselt eenduva kuklakühmuta. Pea peaks olema vastavuses koera jõulisusega. Otsmik on lame. Sirge ninaselg, laubaga paralleelne.
Otsmik: Üleminek otsmikult koonule rõhutatud, eriti tänu puhmaskulmudele.
Nina: Hästi arenenud ninapeegel suurte sõõrmetega, alati must.
Koon: Koonu ots tömbi viilu sarnane. Ninajuur sirge.
Mokad: mustad, kuivad ja lõualuule liibuvad. Mokkade nurgad suletud.
Lõuad/Hambad: Tugev ülemine ja alumine lõualuu. Täielik käärhambumus on tugevalt arenenud ja tugevate hammastega (42 puhasvalget hammast). Närimislihased on hästi arenenud aga põsed ei tohi rikkuda pea ruudukujulisust (habe kaasaarvatud).
Silmad: keskmise suurusega, ovaalsed, ettepoole suunatud, tumedad, terava ja enesekindla ilmega. Silmalaud liibuvad.
Kõrvad: lontis, kõrgelasetsevad, V-kujulised, hoiduvad tihedalt vastu põski, pööratud ettepoole oimukohtade suunas. Kurrud paralleelsed, ei tohiks ulatuda üle kolju piirjoone.
Kael: Jõuline, lihaseline kael on kergelt kumerdunud kuklaks. Hea hoiakuga, harmoniseerub koera jõulisusega. Kõri nahk liibuv, ilma voltideta.

Keha:
Ülaliin: kergelt langev turjalt lande suunas.
Turi: moodustab kõrgeima punkti ülaliinil.
Selg: tugev, lühike ja kaldu.
Nimme: lühike, tugev ja sügav. Kaugus viimase ribi ja puusade vahel lühike, et koer tunduks kompaktne.
Laudjas: kergelt ümardunud, märkamatult liitub sabaga.
Rinnakorv: piisavalt lai, eestpoolt ovaalne, peab ulatuma küünarnukkideni. Rõhutatud eesrind.
Alaliin/kõht: Kergelt ülespoole hoiduv kõhujoon.

Saba:Naturaalne

Jäsemed:
Eesjäsemed: eestpolt vaadates on eesmised jalad tugevad, sirged ja mitte lähetstikuasetsevad. Küljelt vaadates on eesmised jalad otsesed.
Õlad: Õlalabad asetsevad rinnakorvi lähedal ja on musklilised mõlema õlavarre poolt vaadates, ning on nurga all, mis moodustab umbes 50-60 kraadi kaalutasemelt vaadatuna.
Õlavars: asetsevad keha lähedal, tugevad ja musklilised, moodustades nurga 95 kuni 105 kraadi, võrreldes õlalabaga.
Küünarnukid: tihedalt koondunud, ei pöördu sisse- ega väljapoole.
Küünarvars: igast vaatepunktist vaadatuna täiesti sirge, tugevalt arenenud ja muskliline.
Randmeliiges: tugev, kindel, ega tungi küünarvarre ehituses esile.
Käpad: eestpoolt vaadates vertikaalsed, küljelt vaadates aga maa poole langeva nurgaga, tugevad ja kergelt vetruvad.
Varbad: lühikesed, tugevalt koondunud ja ümarad "kassikäpad", lühikeste mustade küünte ja vastupidavate käpapatjadega.
Tagajäsemed: hea nurga all tagaseis, paralleelsed, hästi lihaselised tagajalad.
Reis: mõõdukalt pikk, lai ja tugevas musklis.
Põlvekeder: ei pöördu sisse- ega väljapoole.
Säär: pikk, tugev ja sooniline, kaardudes tugevaks kannakõõluseks.
Kand: hea nurgaga, tugev, kindel, ei pöördu sisse- ega väljapoole.
Pöialaba: lühike, maapinna suhtes vertikaalne.
Käpad: lühikesed varbad, ümarad ja koondunud. Küüned lühikesed ja mustad.

Liikumine:
Paindlik, elegantne , väle, vaba, pikasammuline ja maadvõitev. Ees- ja tagajäsemete liikumine ulatub ühele ja samale kaugusele nii korpuse ette kui ka taha, ning see on ühesuunaline nii eest kui ka tagant vaadeldes. Traavile tüüpiline.

Nahk: tihedalt liibuv kogu kehal.

Karvkate:
Karv: karmikarvaline, väga tihe ja tugev. Tihe alusvill ning mitte liiga lühike, tugev karvkate. Pealiskarv on küllalt pikk, et võimaldab kätega uurida struktuuri; see ei ole laines ega harjaseline. Karv jäsemetel kipub olema vähem karm. Karvkate on lühike otsmikul ja kõrvadel. Tüüpiliselt iseloomulik on mitte liiga pehme habe koonul ja puhmjad kulmud, mis kergelt varjutavad silmi.
Värvus: must (musta alusvillaga) ning pipar&sool
Kui kasvatatakse P&S, on eesmärk keskmine tonaalsus ühtlaselt jaotatud hästi pigmenteeritutd pipraga ja hall alusvill. Värvivaheldused tumedast raudhallist hõbehallini on lubatud. Kõigi värvivariatsioonide puhul peab olema tume mask, mis rõhutab ilmet. Ei ole soovitav liiga hele mask ja jäsemed ning rinnamärgid.

Suurus ja kaal:
Turjakõrgus: 60 kuni 70 cm
Kaal: 35 kuni 45 kg

Vead:
Igasugust erinevust eelpool toodust peaks käsitlema veana ja selle tõsidust hindama proportsioonis vea esinemise astmega. Näiteks: raske või ümar kolju; kortsud otsaesisel; lühike, terav või kitsas koon; tanghambumus; tugevalt ettetungivad põsed või põsesarnad; heledad, liiga suured või liiga väikesed silmad; madalalasetsevad, liiga pikad või ebavõrdsed kõrvad; rinnalott või kitsas rind; liiga pikk, pehme või nõgus selg; küürus selg; lame laudjas; saba on peasuunaline; pikad jalad; sammuv kõnd; liiga lühike, liiga pikk, pehme, laineline, siidine, tokerjas valge või laiguline karvkate või teised seguvärvid; pruun alusvill; P&S puhul must jälg seljal või must sadul; üle- või alamõõdulisus kuni 2cm.

Tõsised vead:
Kohmakas või kerge kehaehitusega, liiga madalad või kõrged jalad; vastupidise soolisuse tüüp (s.t. isasele sarnanev emane koer); küünarnukid pöörduvad väljapoole; otseste või avatud kandadega tagajalad; kannad pöörduvad sissepoole; üle- või alamõõdulisus rohkem kui 2 aga vähem kui 4 sentimeetrit.

Diskvalifitseerivad vead:
Igasugune ebaareng; tõutüübile mittevastavus; vigane suu (näit. viltune suu või etteulatuv alumine lõualuu); tõsised puudujäägid erinevates osades - vead kehaehituses karvkattes ja värvis; üle- ja alamõõdulisus rohkem kui 4 sentimeetrit; arglik, agressiivne, pahatahtlik, liialdatult kahtlustav ja närviline käitumine.

ARETUS
Aretuses tohib kasutada ühetõulisi koeri, emaskoeri vanuses 18. elukuust kuni 9-aastaseks saamiseni. Isaskoeri võib aretuses kasutada alates 10. elukuust. Emaskoera võib uuesti paaritada, kui eelmine pesakond on vähemalt 8 kuud vana.

Eesti šnautseriteklubi poolt esitatud ja EKL poolt kinnitatud aretuse erinõuded
* Terviseuuring: HD: A,B või C
- HD:C koera võib paaritada ainult HD:A puusadega koeraga;
- HD:C ja HD:B puusadega ning kahte HD:C puusadega koera omavahel paaritada ei või.
* Näitusetulemus: näitusehinne "SUUREPÄRANE" kolmelt erinevalt kohtunikult (kutsikaklassis saadud tulemusi ei arvestata)
* Koolitus: vähemalt üks järgnevatest: SK AVA III, KK 1 "väga hea", PJK 1 "rahuldav", IPO 1 "rahuldav", SchH 1 "rahuldav".
* Nõuded peavad olema täidetud enne paaritamist.
© OÜ Reval Dream