Eesti keeles По русски English


eXTReMe Tracker

   Kennel >> Kääbušnautser >> Tõug
 
 
Tõug
STANDART

Kodumaa: Saksamaa
Kasutusala: toa-, seltsi- ja (maailma väikseim) teenistuskoer
Grupikuuluvus: FCI , rühm 2, alarühm 1, ilma töökatseteta.
Lühike tõuajalugu: Sajandivahetusel hakkasid levima Frankfurt/Main`I piirkonnast kääbuskasvu šnautserid, keda siis veel kirjeldati, kui karmikarvalist kääbuspintšerit. Tänu erinevale suurusele, vormile ja tüübile ning segadusele karmi, siidise ja pehme karvastruktuuri osas, ei olnud just kerge ülesanne aretada väikest koera, kellel oleks oma suurema venna - šnautseri - välimus ja iseloomulikud jooned.
Üldmulje: väike, tugev, pigem jässakas, kui sihvakas,karmikarvaline, elegantne. Šnautseri täiuslik väike koopia.
Tähtsad proportsioonid: Ruutjas keha, s.t. turja kõrgus võrdub peaaegu keha pikkusega. Pea pikkus (mõõdetud ninaosast kuklani) on võrdne umbes poole selja pikkusega (turjast sabajuureni).
Iseloom: Iseloom on sarnane šnautseri omale, mida ilmestab väikesele koerale omane temperament ja käitumisviis. Intelligentsus, kartmatus, vastupidavus ja valvsus teevad kääbusšnautserist meelepärase seltsi- kui ka valvekoera, keda võib pidada ka kitsamates elamistingimustes.

Pea:
Kolju: tugev, pikk - ilma märkimisväärselt eenduva kuklakühmuta. Pea peaks olema vastavuses koera jõulisusega. Otsmik on lame. Sirge ninaselg, laubaga paralleelne.
Otsmik: Üleminek otsmikult koonule rõhutatud, eriti tänu puhmaskulmudele.
Nina: Hästi arenenud ninapeegel suurte sõõrmetega, alati must.
Koon: Koonu ots tömbi viilu sarnane. Ninajuur sirge.
Mokad: mustad, kuivad ja lõualuule liibuvad. Mokkade nurgad suletud.
Lõuad/Hambad: Tugev ülemine ja alumine lõualuu. Täielik käärhambumus on tugevalt arenenud ja tugevate hammastega (42 puhasvalget hammast). Närimislihased on hästi arenenud aga põsed ei tohi rikkuda pea ruudukujulisust (habe kaasaarvatud).
Silmad: keskmise suurusega, ovaalsed, ettepoole suunatud, tumedad, terava ja enesekindla ilmega. Silmalaud liibuvad.
Kõrvad: lontis, kõrgelasetsevad, V-kujulised, hoiduvad tihedalt vastu põski, pööratud ettepoole oimukohtade suunas. Kurrud paralleelsed, ei tohiks ulatuda üle kolju piirjoone.
Kael: Jõuline, lihaseline kael on kergelt kumerdunud kuklaks. Hea hoiakuga, harmoniseerub koera jõulisusega. Kõri nahk liibuv, ilma voltideta.

Keha:
Ülaliin: kergelt langev turjalt lande suunas.
Turi: moodustab kõrgeima punkti ülaliinil.
Selg: tugev, lühike ja kaldu.
Nimme: lühike, tugev ja sügav. Kaugus viimase ribi ja puusade vahel lühike, et koer tunduks kompaktne.
Laudjas: kergelt ümardunud, märkamatult liitub sabaga.
Rinnakorv: piisavalt lai, eestpoolt ovaalne, peab ulatuma küünarnukkideni. Rõhutatud eesrind.
Alaliin/kõht: Kergelt ülespoole hoiduv kõhujoon.

Saba: naturaalne

Jäsemed:
Eesjäsemed: eestpolt vaadates on eesmised jalad tugevad, sirged ja mitte lähetstikuasetsevad. Küljelt vaadates on eesmised jalad otsesed.
Õlad: Õlalabad asetsevad rinnakorvi lähedal ja on musklilised mõlema õlavarre poolt vaadates, ning on nurga all, mis moodustab umbes 50-60 kraadi kaalutasemelt vaadatuna.
Õlavars: asetsevad keha lähedal, tugevad ja musklilised, moodustades nurga 95 kuni 105 kraadi, võrreldes õlal`abaga.
Küünarnukid: tihedalt koondunud, ei pöördu sisse- ega väljapoole.
Küünarvars: igast vaatepunktist vaadatuna täiesti sirge, tugevalt arenenud ja muskliline.
Randmeliiges: tugev, kindel, ega tungi küünarvarre ehituses esile.
Käpad: eestpoolt vaadates vertikaalsed, küljelt vaadates aga maa poole langeva nurgaga, tugevad ja kergelt vetruvad.
Varbad: lühikesed, tugevalt koondunud ja ümarad "kassikäpad", lühikeste mustade küünte ja vastupidavate käpapatjadega.
Tagajäsemed: hea nurga all tagaseis, paralleelsed, hästi lihaselised tagajalad.
Reis: mõõdukalt pikk, lai ja tugevas musklis.
Põlvekeder: ei pöördu sisse- ega väljapoole.
Säär: pikk, tugev ja sooniline, kaardudes tugevaks kannakõõluseks.
Kand: hea nurgaga, tugev, kindel, ei pöördu sisse- ega väljapoole.
Pöialaba: lühike, maapinna suhtes vertikaalne.
Käpad: lühikesed varbad, ümarad ja koondunud. Küüned lühikesed ja mustad.

Liikumine:
Paindlik, elegantne , väle, vaba, pikasammuline ja maadvõitev. Ees- ja tagajäsemete liikumine ulatub ühele ja samale kaugusele nii korpuse ette kui ka taha, ning see on ühesuunaline nii eest kui ka tagant vaadeldes. Traavile tüüpiline.

Nahk: tihedalt liibuv kogu kehal.

Karvkate:
Karv: karmikarvaline, väga tihe ja tugev. Tihe alusvill ning mitte liiga lühike, tugev karvkate. Pealiskarv on küllalt pikk, et võimaldab kätega uurida struktuuri; see ei ole laines ega harjaseline. Karv jäsemetel kipub olema vähem karm. Karvkate on lühike otsmikul ja kõrvadel. Tüüpiliselt iseloomulik on mitte liiga pehme habe koonul ja puhmjad kulmud, mis kergelt varjutavad silmi.
Värvus: must (musta alusvillaga); pipar & sool; must & hõbe; valge (valge alusvillaga) Kui kasvatatakse P & S, on eesmärk keskmine tonaalsus ühtlaselt jaotatud hästi pigmenteeritutd pipraga ja hall alusvill. Värvivaheldused tumedast raudhallist hõbehallini on lubatud. Kõigi värvivariatsioonide puhul peab olema tume mask, mis rõhutab ilmet. Ei ole soovitav liiga hele mask ja jäsemed ning rinnamärgid.
M & H aretusel on eesmärgiks täismust musta aluskarvaga. Valged värvimärgid silmade kohal, põskedel, habemes, kaelal. Eraldi märgid rinnal ning ees- ja tagajäsemetel ja pärakupeeglil. Otsmik, kael ja kõrvad peaksid olema mustad musta aluskarvaga.

Suurus ja kaal:
Turjakõrgus: 30 kuni 35 cm
Kaal: 4,5 kuni 7 kg

Vead:
Igasugust erinevust eelpool toodust peaks käsitlema veana ja selle tõsidust hindama proportsioonis vea esinemise astmega. Näiteks: raske või ümar kolju; kortsud otsaesisel; lühike, terav või kitsas koon; tanghambumus; tugevalt ettetungivad põsed või põsesarnad; heledad, liiga suured või liiga väikesed silmad; madalalasetsevad, liiga pikad või ebavõrdsed kõrvad; rinnalott või kitsas rind; liiga pikk, pehme või nõgus selg; küürus selg; lame laudjas; saba on peasuunaline; pikad jalad; sammuv kõnd; liiga lühike, liiga pikk, pehme, laineline, siidine, tokerjas karvkate; pruun alusvill; P & S puhul must jälg seljal või must sadul; M & H puhul mitte selgelt eraldunud märgid rinnal; üle- või alamõõdulisus kuni 1cm.

Tõsised vead:
Kohmakas või kerge kehaehitusega, liiga madalad või kõrged jalad; vastupidise soolisuse tüüp (s.t. isasele sarnanev emane koer); küünarnukid pöörduvad väljapoole; otseste või avatud kandadega tagajalad; säär liiga pikk; kannad pöörduvad sissepoole; tagakand liiga lühike; valge või trähniline karv musta või P&S värvuse puhul; laiguline karv M&H ja valge värvuse puhul; üle- või alamõõdulisus rohkem kui 1 aga vähem kui 2 sentimeetrit.

Diskvalifitseerivad vead:
Igasugune ebaareng; tõutüübile mittevastavus; vigane suu (näit. viltune suu või etteulatuv alumine lõualuu); tõsised puudujäägid erinevates osades - vead kehaehituses karvkattes ja värvis; üle- ja alamõõdulisus rohkem kui 2 sentimeetrit; arglik, agressiivne, pahatahtlik, liialdatult kahtlustav ja närviline käitumine.

ARETUS
Aretuses tohib kasutada ühetõulisi koeri, emaskoeri vanuses 18. elukuust kuni 9-aastaseks saamiseni. Isaskoeri võib aretuses kasutada alates 10. elukuust. Emaskoera võib uuesti paaritada, kui eelmine pesakond on vähemalt 8 kuud vana.

*Terviseuuring: silmapõhja uuring tulemusega "terve", mis ei ole vanem kui kaks aastat
*Näitusetulemus: näitusehinne "SUUREPÄRANE" kolmelt erinevalt kohtunikult (kutsikaklassis saadud tulemusi ei arvestata)
Nõuded peavad olema täidetud enne paaritamist.© OÜ Reval Dream